Utorak, 08.01.2019.
| Gradilište
Nakon Njemačke, Austrije, Francuske, Belgije, Poljske, Slovenije, u zagrebačkim Remetama počela je gradnja prve e4 kuće u Hrvatskoj.
Riječ 4 "e" označava ekologiju, ekonomiju, energetiku i, ne manje važno, emocije. Kuća je svojevrsni pilot projekt koji pokazuje kakve kuće će se morati graditi nakon 2020. godine kada stupa na snagu Europska direktiva 20-20-20.
Projekt je pokrenula tvrtka Wienerbeger zajedno sa svojim poznatim brendovima Porotherm i Tondach te tvrtkama VELUX, Knauf Insulation, Bosch, Baumit, Semmelrock i Pipelife, PANA Windows te Građevinskim fakultetom iz Zagreba.
Europska direktiva obvezuje da će sve nove kuće nakon 2020. godine morati imati 20% manje emisije stakleničkih plinova u usporedbi s 1990. godinom, 20% udjela obnovljivih izvora energije u ukupnoj energetskoj potrošnji te 20% manju potrošnju energije nego dosadašnje kuće.
Upravo zato ovo nije jedan od pilot-projekata koji ostaje samo na teoriji, vodeći računa isključivo o energetskoj učinkovitosti i tehnološkom aspektu "gotovo nulte energetske kuće", nego je to projekt u kojem će sudjelovati pravi ljudi koji upravo započinju gradnju svoje kuće iz snova.
Riječ je o šesteročlanoj obitelji Boroša koja je u zagrebačkim Remetama počela graditi kuću od 170 kvadrata.
- Naša buduća e4 kuća predstavlja sve što suvremena obitelj može očekivati od životnog prostora. Udobna je, s puno svijetla, prostrana, prozračna, štedi energiju. Uvjerena sam da će se pokazati i više nego isplativim ulaganjem. Na osobnoj razini očekujem da nam ova kuća bude dom, a uvjerena sam da će tako i biti - ispričala je investitorica Maja Boroša.
Arhitekturu potpisuje poznati slovenski arhitekt Nande Korpnik te hrvatski arhitekt Matija Vinski iz Arhitekture Vinski.
Gradnju kuće možete pratiti putem livecam-a na slijedećem linku
Gradilište e4 obiteljske kuće, a kako bi konačan projekt zaista ispunio ciljeve i očekivanja, u projekt će biti uključen monitoring u trajanju najmanje dvije godine od početka upotrebe objekta. Dobiveni rezultati bit će odlična smjernica za daljnja poboljšanja na samom projektu i konceptu, kao i izvrsno "know-how" iskustvo za stvaranje kuća budućnosti.