Petak, 19.07.2019.
| Zanimljivosti
Predstavljamo vam deset slavnih povijesnih muzejskih građevina na kojima su poznati arhitekti izvršili intervenciju u prvobitni oblik
Promjene u starijoj arhitekturi putem suvremenih intervencija cvjetale su u posljednja četiri desetljeća – posebno u službi novih muzeja ili muzeja u usponu popularnosti. Ovi prostori predstavljaju fleksibilnost svjetskog povijesnog nasljeđa kroz suvremeno doba, pokazujući da kombinacija dvaju vrlo različitih arhitektonskih stilova može biti i lijepa i impresivna. Evo deset najboljih primjera suvremenih intervencija na povijesnim građevinama muzeja umjetnosti diljem svijeta.
Louvre
Louvre je jedan od istaknutijih umjetničkih muzeja na svijetu i nedvojbeno jedan od najpoznatijih primjera spajanja suvremenih i povijesnih stilova arhitekture. Primarna struktura muzeja osmišljena je u gotičkom, renesansnom, baroknom i neoklasičnom stilu. Ipak, u glavnom dvorištu kompleksa nalazi se staklena piramida
I.M. Peia iz 1989. godine, radikalni odmak od povijesne arhitekture koja ga okružuje. S namjerom da se prizove monumentalna arhitektura prošlosti, dok predstavlja stilski prekid s tradicijom, intervencija je bila istovremeno jako kritizirana i hvaljena.
British museum (Britanski muzej)
Još jedna zgrada sa stoljetnom arhitektonskom poviješću, britanski muzej izvorno je bio veliki neoklasični muzej kojeg je osmislio Sir
Robert Smirke u 19.st. Veliki dvor, kojeg je dizajnirao
Norman Foster otvoren 2000.g., ujedinio je krila zgrade u središnjem ulaznom prostoru s nekonvencionalnim staklenim stropom.
Jewish Museum (Židovski muzej)
Za razliku od Louvrea i Britanskog muzeja, dekonstruktivistička intervencija
Daniela Libeskinda iz 1988. godine u izvornom baroknom Židovskom muzeju u Berlinu sastojala se od dvije naizgled odvojene zgrade koje su samo nevidljivo povezane s podzemljem. Iako poštujući stariju zgradu ostavljajući je netaknutom, Libeskindova susjedna intervencija predstavlja novu simboličku interpretaciju židovske povijesti nakon Holokausta, koja se dogodila nakon izgradnje barokne zgrade.
Museum de Fundatie
Izvorno neoklasična palača iz sredine 19. stoljeća, ovaj muzej u Nizozemskoj je 2012.-2013. modificiran od arhitekta
Bierman Henketa. Kad je uspjeh muzeja doveo do potrebe za širenjem, Henket je odlučio izgraditi novu autonomnu jajoliku strukturu iznad izvorne palače, a ne uz nju, kako bi se sačuvala samoća i simetrija izvornog dizajna.
Stadel Museum
Izvorno dizajniran u 19. stoljeću u stilu Grunderzeit, ovaj njemački muzej umjetnosti 2012. godine je transformirala arhitektonska tvrtka
Schneider + Schumacher. Sastojeći se od podzemne ekspanzije ispod vrta, Schumacherova intervencija zakrivljuje vrtnu zemlju u nježno kupolasti krov i uvodi velike prekidne stropne svjetiljke vidljive odozgo. S tom nekonvencionalnom suvremenom preobrazbom, arhitektura muzeja postaje svojevrsna kopnena umjetnost.
Royal Ontario Museum
Još jedna suvremena intervencija Daniela Libeskinda - iako ne toliko univerzalno priznata kao Židovski muzej - sastoji se od dodatka kristalnog oblika povijesnog muzeja Royal Ontario u Kanadi. Konstruirana u neoromaničkom stilu u 19. stoljeću od
Franka Darlinga i
Johna A. Pearsona, struktura se proširila 2007. godine kako bi uključila Libeskindov kristal, namijenjen istraživanju koncepata pristupačnosti i granica između javnog i privatnog.
MoMA PS1
1997.
Frederick Fisher i partneri pretvorili su romaničku školu iz 19. stoljeća u užurban prostor suvremene umjetnosti. Čuvajući povijesni stil prvobitne zgrade netaknutim, arhitekti su proširili prostor, dramatizirali fasadu i izgradili poseban moderni ulaz. Iako je to bila jasna intervencija, redizajn je namjerno podcijenjen kako ne bi zasjenio umjetnost.
Moritzburg Museum
Jedna od najstarijih izvornih građevina u ovoj zbirci, gotički vojni dvorac Moritzburg u Njemačkoj izgrađen je u 15. stoljeću. Nakon djelomičnog uništenja u Tridesetogodišnjem ratu, dvorac je ostao dijelom ruševina do 2008. godine, više od stoljeća nakon što je postao muzej. U svom širenju,
Nieto Sobejano Arquitectos dizajnira nove izložbene podove pričvršćene za novi krov. S ekstrudiranim kutnim gornjim i staklenim prozorima iz postojećih zidova, prijelaz između ova dva stila je iznenadan i dramatičan.
Povijesni i vojni muzej Bundeswehr
Još jedna intervencija Libeskinda, Muzej vojne povijesti Bundeswehra u obliku kakav je danas, uključuje golemi srebrni vrh strijele koji strši iz inače sačuvane njemačke oružarnice iz 19. stoljeća. Intervencija je suprotnost otvorenosti i rigidnosti, demokracije i autoritarnosti.
Tate Modern
Smješten u nekadašnjoj elektrani Bankside krajem 19. stoljeća, londonski Tate Modern sačuvao je veći dio izvorne zgrade, ali sadrži i suvremene dodatke
Herzoga i
de Meurona. Početni razvoj počinje krajem 90-ih, a širenje se nastavilo od 2012. do 2016. godine. Najznačajnije intervencije uključivale su dvoetažno stakleno proširenje na izvornom krovu i izgradnju nove zgrade na mjestu nazvanom "Switch House", mješavinu dvaju stilova na glavnoj konstrukciji. Velik dio izvornih interijera održavan je i prenamijenjen, "Dvorana turbina" postaje novi veliki prostor za umjetničke instalacije, a "Spremnici" se koriste za izvedbe i manje instalacije.